22 lipca 2023 roku zapisał się smutnymi zgłoskami w naszej parafii. O godzinie 12 w naszym kościele odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. kan. prof. dra hab. Mirosława Mroza.

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ksiądz biskup Wiesław Śmigiel. Podczas mszy dziękował Panu Bogu za życie ks. prof. Mirosława Mroza, które było wypełnione przede wszystkim pracą naukową na wydziale teologicznym w seminariach duchownych w Pelplinie i w Toruniu.

Zmarły ksiądz Mirosław Mróz mógł pochwalić się tytułami profesora oraz doktora habilitowanego. Przez pewien czas kształcił również studentów Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1992-2001 studenci uczęszczali na jego wykłady z filozofii średniowiecznej i tomistycznej. Kapłan przez wiele lat badał prace teologiczne Tomasza z Akwinu oraz był specjalistą z zakresu teologii moralnej, a jego dorobek naukowy był imponujący. 

Msza święta była także dziękczynieniem całego duchowieństwa za piękny przykład kapłaństwa księdza Mirosława ukierunkowanego w stronę duchownych, sióstr zakonnych i licznych wiernych, ale także jako serdecznego przyjaciela i dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa.

W uroczystej Eucharystii udział wzięli ponadto biskup Sławomir Oder, pochodzący z Torunia ordynariusz diecezji gliwickiej, biskup senior Andrzej Suski, licznie zgromadzeni kapłani, rodzina, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele środowisk akademickich, przedstawiciele różnych grup modlitewnych i duszpasterskich, parafianie i mieszkańcy miasta.

Śp. ks. prof. Mirosław Mróz został pochowany na pobliskim grudziądzkim cmentarzu farnym.

Poniżej fotorelacja z piątkowych i sobotnich uroczystości pogrzebowych księdza profesora Mirosława Mroza dostępna dzięki uprzejmości p. Gerarda Szukay’a:

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób okazali pomoc i ofiarowali dar modlitwy w czasie choroby ks. prof. Mirosława Mroza, a szczególnie pani Annie Gołąbiewskiej oraz wszystkim, którzy przygotowali i wzięli udział w eksporcie i pogrzebie w imieniu Kapłanów naszej parafii oraz brata Andrzeja i siostry Elżbiety składamy najserdeczniejsze podziękowania. Bóg zapłać za okazane serce.