Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa na stromej skale szczytów górskich.
Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy.
Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu...
( ks. kardynał Stefan Wyszyński )
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA CZERWIEC 2021:
Za kapłanów naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego,
by z odwagą kroczyli za Jezusem Chrystusem – Najwyższym Kapłanem.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA MAJ 2021:
Za dzieci przystępujące do I Komunii Świętej oraz maturzystów,
aby w ich sercach żył zawsze Jezus Chrystus.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA KWIECIEŃ 2021:
Aby Chrystus Zmartwychwstały darzył nas łaskami
i pomnażał w nas ufność w Boże Miłosierdzie.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA MARZEC 2021:
O duchową przemianę i większe umiłowanie Sakramentu Eucharystii
dla wszystkich Parafian naszej parafii.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA LUTY 2021:
O nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne,
za Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu
oraz światło Ducha Świętego dla naszych kleryków: Bartosza i Dawida.

ZAPROSZENIE

Osoby, którym leży na sercu troska o duszpasterzy naszej parafii, duchowy rozwój naszej parafii, troska o chorych, potrzebujących wsparcia modlitewnego zapraszamy do wspólnotowej modlitwy różańcowej. Modlitwa różańcowa we wspólnocie przynosi łaskę wzrostu w wierze.
Chętnych serdecznie zapraszamy, szczególnie mężczyzn do uzupełnienia męskiej Róży!
Zgłosić się można do opiekuna naszej wspólnoty parafialnej, ks. Mateusza lub do pań zelatorek sześciu parafialnych Róż Różańcowych.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII:

żeńska Róża Matki Bożej Dobrej Rady
zelatorka: p. Anna
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Tytus Kamiński

żeńska Róża Matki Bożej Niepokalanej
zelatorka: p. Alicja
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Andrzej Mochalski

żeńska Róża Matki Bożej Pięknej Miłości
zelatorka: p. Danuta
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Arkadiusz Skodowski

żeńska Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy
zelatorka: p. Barbara
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Roman Borowski

żeńska Róża Matki Bożej Częstochowskiej
zelatorka: p. Stanisława
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Grzegorz Skicki

męska Róża św. Jana Pawła II (niepełna, w trakcie rekrutacji)
zelatorka: p. Anna
stała intencja modlitwy: za kapłanów naszej parafii

„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.

Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez Maryję w każdych kolejnych objawieniach, jak również przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r.

Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.

Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy /Róże/ po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa /Róża/ składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.

Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają.

Zjednoczenie serc w jedności tajemnic daje Różańcowi
szczególną moc nawracania grzeszników.
( Służebnica Boża Paulina Maria Jaricot,
założycielka pierwszej Róży w roku 1826 w Lyonie )

WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W NASZEJ PARAFII:
W naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Wspólnota Żywego Różańca działa od października 1986 r.
Obecnym opiekunem wspólnoty jest ks. Mateusz Wróblewski. Wspólnota liczy obecnie 5 Róż Różańcowych żeńskich. Powoli tworzy się pierwsza Róża męska.
Spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu, w każdą ostatnią środę miesiąca po Mszy świętej wieczornej. Są to spotkania formacyjno-organizacyjne, po których zelatorzy w swoich różach dokonują wymiany tajemnic różańcowych.
Poza intencją modlitwy na dany miesiąc każda Róża modli się w intencji stałej – za misjonarza z naszej parafii.

Apostolska postawa członków Róż wyraża się również czynnym udziałem w życiu wspólnoty parafialnej oraz, zgodnie z zamysłem założycielki Żywego Różańca – Pauliny Jaricot, wsparciem misyjnego dzieła Kościoła.
Wspólnota nasza wspiera Papieskie dzieła Rozkrzewiania Wiary odprowadzając co miesiąc 0,50 zł od członka wspólnoty. Ponadto wspieramy comiesięczną ofiarą misjonarza z naszej parafii, ojca Romana Borowskiego.