Różaniec to łańcuch bezpieczeństwa
na stromej skale szczytów górskich.
Nie wolno się zatrzymywać na żadnej tajemnicy.
Trzeba iść dalej. Bo pełnia życia jest u szczytu...
( błogosławiony ks. kardynał Stefan Wyszyński )
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA MARZEC 2024:
Aby Parafianie w czasie Wielkiego Postu podjęli wysiłek przemiany serca
i przez spowiedź świętą i pokutę odnowili więź z Panem Bogiem.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA LUTY 2024:
O liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne
oraz wytrwałość w powołaniu dla diakona Dawida i kleryka Kamila.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA STYCZEŃ 2024:
O Boże błogosławieństwo, opiekę Królowej Różańca Świętego dla Kapłanów naszej parafii
w Nowym Roku oraz o większe zaangażowanie się Parafian we wspólnocie Kościoła.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA GRUDZIEŃ 2023:
O przeżywanie Adwentu i czasu świątecznego w postawie wewnętrznej czujności
i otwartości na przychodzącego Boga i bliźnich.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA LISTOPAD 2023:
Za dusze zmarłych ze Wspólnoty Żywego Różańca,
za dusze zmarłych kapłanów posługujących w naszej parafii
i wywodzących się z naszej parafii oraz za dusze w czyśćcu cierpiące.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA PAŹDZIERNIK 2023:
O większe umiłowanie modlitwy różańcowej w naszej Parafii, o rozwój Wspólnoty
Żywego Różańca, opiekę Królowej Różańca Świętego dla opiekuna – ks. Proboszcza
i modlących się w Żywym Różańcu.
INTENCJA MODLITWY ŻYWEGO RÓŻAŃCA NA WRZESIEŃ 2023:
O światło Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej w nowym roku szkolnym
dla nauczycieli, katechetów i wychowawców oraz dzieci i młodzieży.

ZAPROSZENIE

Osoby, którym leży na sercu troska o duszpasterzy naszej parafii, duchowy rozwój naszej parafii, troska o chorych, potrzebujących wsparcia modlitewnego zapraszamy do wspólnotowej modlitwy różańcowej. Modlitwa różańcowa we wspólnocie przynosi łaskę wzrostu w wierze.
Chętnych serdecznie zapraszamy, szczególnie mężczyzn do uzupełnienia męskiej Róży!
Zgłosić się można do opiekuna naszej wspólnoty parafialnej, ks. Mateusza lub do pań zelatorek sześciu parafialnych Róż Różańcowych.

RÓŻE RÓŻAŃCOWE W NASZEJ PARAFII:

Roża I – żeńska Róża Matki Bożej Dobrej Rady
zelatorka: p. Anna S.
stała intencja modlitwy za misjonarza: śp. O. Tytus Kamiński

Róża II – żeńska Róża Matki Bożej Niepokalanej
zelatorka: p. Bogumiła Ż.
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Andrzej Mochalski

Róża III – żeńska Róża Matki Bożej Pięknej Miłości
zelatorka: p. Anna D.
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Arkadiusz Skodowski

Róża IV – żeńska Róża Matki Bożej Nieustającej Pomocy
zelatorka: p. Barbara T.
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Roman Borowski

Róża V – żeńska Róża Matki Bożej Częstochowskiej
zelatorka: p. Stanisława Wi.
stała intencja modlitwy za misjonarza: O. Grzegorz Skicki

Róża VI – żeńska Róża św. Franciszka Ksawerego
zelatorka: p. Stanisława Wo.
stała intencja modlitwy za misjonarza: ks. Czesław Wojciechowski

Róża VII – męska Róża św. Jana Pawła II
zelatorka: p. Anna G.
stała intencja modlitwy: za kapłanów naszej parafii

Róża VIII – mieszana Róża rodziców św. Rodziny
zelatorka: p. Maria
stała intencja modlitwy: za swoje dzieci

Róża IX – mieszana Róża św. Józefa
zelatorka: p. Anna G.
stała intencja modlitwy: o dobrą śmierć

„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.
Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez Maryję w każdych kolejnych objawieniach, jak również przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r.
Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.
Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy /Róże/ po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa /Róża/ składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.
Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają.

Zjednoczenie serc w jedności tajemnic daje Różańcowi
szczególną moc nawracania grzeszników.
( Służebnica Boża Paulina Maria Jaricot,
założycielka pierwszej Róży w roku 1826 w Lyonie )

WSPÓLNOTA ŻYWEGO RÓŻAŃCA W NASZEJ PARAFII:
W naszej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Wspólnota Żywego Różańca działa od października 1986 r.
Obecnym opiekunem wspólnoty jest ks. Proboszcz Grzegorz Pszeniczny. Wspólnota składa się obecnie z dziewięciu Róż: siedmiu Róż Różańcowych żeńskich, jednej Róży męskiej oraz jednej Róży mieszanej.
Spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu, w każdą ostatnią środę miesiąca po Mszy świętej wieczornej. Są to spotkania formacyjno-organizacyjne, po których zelatorzy w swoich różach dokonują wymiany tajemnic różańcowych.
Poza intencją modlitwy na dany miesiąc każda Róża modli się w intencji stałej – za misjonarza z naszej parafii.

Apostolska postawa członków Róż wyraża się również czynnym udziałem w życiu wspólnoty parafialnej oraz, zgodnie z zamysłem założycielki Żywego Różańca – Pauliny Jaricot, wsparciem misyjnego dzieła Kościoła.
Wspólnota nasza wspiera Papieskie dzieła Rozkrzewiania Wiary odprowadzając co miesiąc 0,50 zł od członka wspólnoty. Ponadto wspieramy comiesięczną ofiarą misjonarza z naszej parafii, ojca Romana Borowskiego.