Ksiądz kanonik Grzegorz Pszeniczny, proboszcz naszej parafii oraz pan Jacek Łepecki – dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata zapraszają wszystkich miłośników muzyki symfonicznej w niedzielę 17 marca 2024 roku o godzinie 15:00 do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego na niezwykły, nadzwyczajny koncert „Gloria Polonica – Dives in Misericordia.

Uczestnicy koncertu wysłuchają coś wyjątkowego – światowe arcydzieło – Oratorium „Siedem Ostatnich Słów Zbawiciela na Krzyżu na orkiestrę symfoniczną” Franza Josepha Haydna w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego pod batutą Kazimierza Dąbrowskiego.

Koncert ten upamiętni 25. rocznicę wizyty w województwie kujawsko-pomorskim Ojca Świętego Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza. Honorowy Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pan Piotr Całbecki.

Sam koncert poprzedzi krótka prelekcja historyczno-teologiczna dotycząca encykliki Jana Pawła II „Dives in misericordia” (O Bożym miłosierdziu”), którą przedstawi prowadzący koncert dyrektor generalny orkiestry, pan Jacek Łepecki.
Następnie usłyszymy Oratorium, na które będzie się składało się 7 sonat, z których każda powiązana będzie ze słowami Chrystusa, wypowiedzianymi z krzyża: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!”, „Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju”, „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”, „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”, „Pragnę”, Wykonało się!” oraz „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego”.
Poszczególne części poprzedzane będą fragmentami z Ewangelii oraz poezją o. Artura Kidona ze Zgromadzenia Św. Wincentego a Paulo, stworzoną specjalnie na potrzeby Oratorium.
Całość zakończy Il Terremonto szybki, radosny fragment, symbolizujący Zmartwychwstanie Pańskie.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta na to niezwykłe wydarzenie muzyczne. Będzie to nasze oddanie hołdu dla zasług, jakie dla Polski i narodu polskiego miał pontyfikat świętego Jana Pawła II – naturalnego ambasadora nie tylko wiary katolickiej, ale też ojczystego kraju nad Wisłą. Osoba Papieża – Polaka, jego słowa i czyny, były impulsem do przemian, jakie dotknęły świat, w tym Polskę, w dużej mierze przyczyniając się do skruszenia kajdan komunizmu, którymi była więziona. Jego postawa i nauczanie to także kompas moralny dla kolejnych pokoleń Polaków, jakże ważny w obecnych, niespokojnych czasach.