Już po raz kolejny ksiądz kanonik Grzegorz Pszeniczny, proboszcz naszej parafii oraz pan Jacek Łepecki – Dyrektor Generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” zapraszają wszystkich miłośników muzyki symfonicznej w niedzielę 26 stycznia 2025 roku na godzinę 16:00 do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu na niezwykły, Jubileuszowy koncert „Najpiękniejsze Kolędy Polskie.
Symfonicy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego wraz z wybitnymi polskimi solistami, śpiewakami operowymi Filharmonii Narodowej, sopranem Eweliną Siedlecką-Kosińską oraz tenorem Tomaszem Warmijakiem zaprezentują Jubileuszowy Koncert „Najpiękniejsze Kolędy Polskie”.
Koncert ten odbędzie się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 2025 rozpoczętego 24 grudnia 2024 r. poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej przez papieża Franciszka, który przeszedł przez nie jako pierwszy pielgrzym. Rok Jubileuszowy potrwa do 6 stycznia 2026 roku, do Uroczystości Objawienia Pańskiego.
W czasie trwania Roku Jubileuszowego każdy katolik może uzyskać odpust zupełny, który uwalnia go od doczesnej i wiecznej kary za grzechy odpuszczone na spowiedzi. Odpust zupełny można także ofiarować za zmarłych. Hasło Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei” odnosi się również do wezwania do czynienia dobra. W trakcie trwania Roku Jubileuszowego wierni są zachęcani do dzieł miłosierdzia – zarówno w formie pomocy materialnej, jak i duchowej.
Poprzez ten Jubileuszowy Koncert zostanie ukazany kapitał narodu polskiego i jego kultury zawarty w pielęgnowaniu przez Polaków przez XI wieków kolęd polskich, które po czasy współczesne łączą wszystkie generacje i pokolenia Polaków w Polsce, w Europie i na świecie.
Mecenasem tego wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a Honorowy Patronat nad tym wyjątkowym Jubileuszowym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pan Piotr Całbecki.
W czasie koncertu krótki wykład teologiczno-historyczny na temat znaczenia polskich kolęd dla łączenia poprzez kulturę pokoleń Polaków według nauk i wskazań Świętego Jana Pawła II przedstawi Dyrektor Generalny Orkiestry- pan Jacek Łepecki.
W ramach koncertu zostaną wykonane aranże muzyczne utworów nawiązujących do muzyki XVII, XVIII, XIX wieku oraz ubiegłego stulecia, wyłącznie opartego o działanie przewodnie kompozytorów i autorów polskich. W tym kontekście należy podkreślić rolę i znaczenie wielu wybitnych postaci jak Feliks Nowowiejski, Franciszek Karpiński, Lubomir Szopiński, Piotr Skarga, Adam Asnyk i wielu innych.
Zapraszamy więc wszystkich Grudziądzan i nie tylko w niedzielę 26 stycznia 2025 roku na Polską myśl słowa stworzoną przez polskich poetów, Polską myśl muzyki stworzoną przez Polskich kompozytorów i zaprezentowaną przez wybitnych Polskich artystów! Wstęp wolny!
W programie koncertu między innymi:
– „Bóg się rodzi” – do słów Franciszka Karpińskiego – poeta Serca – „Królowa polskich kolęd”.
– „Dzisiaj w Betlejem” – kompozytor Feliks Nowowiejski.
– „Przybieżeli do Betlejem pasterze” – XVII w., obecna forma XIX w.
– „W żłobie leży” – Piotr Skarga nieznany, tekst XVI lub XVII w., muzyka XVII lub XVIII w.
– Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 – Symfonicy Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego.
– „Tryumfy Króla Niebieskiego” – kolęda polska powstała w połowie XVIII wieku. Najstarszy zapis tekstu i melodii został sporządzony przez Annę Kiernicką ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek i znajduje się w kancjonale pochodzącym z 1754.
– „Gdy się Chrystus rodzi” – rok powstania 1843 – ks. Michał Mioduszewski, kompozytor – Misjonarz Św. Wincentego a Paulo.
– „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – tekst XVIII w., muzyka XIX w.
– „Wesołą Nowinę bracia słuchajcie” – rok powstania 1878 – kompozytor Józef Wygrzewalski.
– „Do szopy hej pasterze” – kompozytor Lubomir Szopiński.
– „Nie było miejsca dla Ciebie” – sł. O. Mateusz Jeż T. J., muz. O. Józef Łaś T. J.
– „Oj, Maluśki, Maluśki” – kolęda ludowa góralska pochodząca z regionu Podhala.