WYCIECZKO-PIELGRZYMKA GRUZJA

18.09. – 26.09. 2025 R.

Termin: 18.09.2025 – 26.09.2025

TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA (ANANURI – GUDAURI – STEPANCMINDA) – TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI – BATUMI – ACHALCICHE – WARDZIA – TBILISI

PROGRAM

1. dzień – czwartek 18.09.2025
Wyjazd z Grudziądza do Warszawy. Spotkanie na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie o godz. 19.00. Nocny lot do Gruzji o godz. 21:30 (czas lotu: 3 h 45 min).

2. dzień – piątek 19.09.2025
Poranny przylot do Tbilisi, spotkanie z pilotem, transfer z lotniska do hotelu, krótki nocleg, odpoczynek, późne śniadanie ok. 11:00. Całodniowe zwiedzanie stolicy Gruzji zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową na wzgórze Sololaki z potężną twierdzą Narikala (VI-VIII w.), pomnikiem Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i piękną panoramą miasta. Spacerem wzdłuż murów fortecy dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, gdzie odkryjemy siarkowy wodospad Leghvtakhevi, kolorowe domy na skałach i słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Lunch. Podczas dalszej wędrówki urokliwą starówką Tbilisi zobaczymy rzeźbę tamady, cerkwie Sioni (XI-XII w.) i Anczischati (V-VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Dalej przejdziemy przez futurystyczny most Pokoju nad rzeką Mtkwari, po czym wrócimy do hotelu na krótki relaks. Wieczorem przejazd reprezentacyjną aleją Rustawelego z licznymi zabytkami do lokalnej restauracji na suprę – tradycyjną gruzińską biesiadę z pysznym jedzeniem, wybornym winem z kwewri, magią poetyckich toastów tamady, ludowych tańców i muzyki na żywo. Powrót do hotelu na nocleg.

3. dzień – sobota 20.09.2025 (trasa ok. 300 km)
Po śniadaniu całodniowa eskapada Gruzińską Drogą Wojenną, jedną z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Na starożytnym szlaku zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), zatrzymamy się w punkcie widokowym nad pięknym rezerwuarem Zhinvali i zobaczymy trawertynowe źródło pod Almasiani. Lunch na trasie. Kaukaskimi serpentynami dotrzemy następnie do Stepancmindy – tu przesiądziemy się do lokalnych aut 4×4, by krętą, stromą drogą wjechać do położonej 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy Gergeti, XIV w.). Roztacza się stąd oszałamiający widok na miasto i okoliczne szczyty, w tym majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Gudauri. Na skraju wzniesienia z niesamowitą panoramą doliny obejrzymy modernistyczny pomnik przedstawiający byłe republiki radzieckie, gruzińską królową Tamar i fragment narodowego poematu Shoty Rustawelego „Rycerz w tygrysiej skórze”. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

4. dzień – niedziela 21.09.2025 (trasa ok. 230 km)
Po śniadaniu obierzemy kurs na zachód Gruzji, odkrywając po drodze wspaniałe zabytki. Najpierw pojedziemy do Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji i perły architektury sakralnej (UNESCO). Stromą szosą dotrzemy do cerkwi Dżwari (VI-VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy panoramę miasta i styku głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety zwiedzimy Sweticchoweli (XI w.), najważniejszą gruzińską katedrę z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi sakraliami. Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i licznych stoisk z pamiątkami. Z Mcchety ruszymy w dalszą drogę, mijając tereny, gdzie w 2008 r. rozciągał się front wojenny. Po obu stronach drogi zauważymy postawione przez gruziński Caritas domki dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej (do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km!). Następnie zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Z kolei w pobliskim mieście Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), chętni będą mogli zwiedzić muzeum poświęcone radzieckiemu dyktatorowi. Stąd ruszymy w kierunku Kutaisi przez przełęcz Suramską, która symbolicznie oddziela wschodnią i zachodnią Gruzję. Obiadokolacja na trasie. Po przyjeździe do Kutaisi dla chętnych wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu.

5. dzień – poniedziałek 22.09.2025 (trasa ok. 180 km)
Po śniadaniu city tour po Kutaisi, jednym z najstarszych miast świata (XVII-XV w. p.n.e.). Zobaczymy słynną fontannę Kolchidy, teatr, futurystyczny budynek parlamentu i bazar, gdzie lokalni rolnicy, rzemieślnicy i winiarze oferują gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, zioła, przyprawy i typowe dla kaukaskich targowisk „mydło i powidło”. Następnie czeka nas największa atrakcja dnia: zwiedzanie Jaskini Prometeusza. To jedna z najpiękniejszych grot na świecie, zgodnie z nazwą owiana legendą o ogniu skradzionym przez Prometeusza olimpijskim bogom. W skalnych korytarzach jaskini zobaczymy barwnie podświetlone formy naciekowe o fantazyjnych kształtach. Po eksploracji groty przejazd do Batumi, stolicy autonomicznej republiki Adżarii. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

6. dzień – wtorek 23.09.2025
Po śniadaniu czas wolny na plażowanie w Batumi. Chętni mogą się udać na spacer bulwarem wzdłuż Morza Czarnego, aby zobaczyć port, Wieżę Alfabetu – imponującą rzeźbę przedstawiającą gruziński alfabet, ruchomy posąg „Kobieta i mężczyzna” albo… kuriozalną rzeźbę plażowych klapek na kurzych jajach. Na lunch warto skosztować słynne adżarskie chaczapuri – placek w kształcie łódki z serem i jajkiem. Wieczorem wspólna obiadokolacja. Wieczorny koncert przy tańczących fontannach. Nocleg w hotelu.

7. dzień – środa 24.09.2025 (trasa ok. 300 km)
Po śniadaniu zrelaksujemy się w Ogrodzie Botanicznym (XIX w.), który kusi egzotyczną roślinnością i widokiem Morza Czarnego Po drodze do Tbilisi zatrzymamy się na przełęczy Suramskiej i zwiedzimy w wiosce Shrosha tradycyjny bazar rzemieślniczy z glinianym rękodziełem: amforami kwewri i pięknie dekorowanymi dzbankami na wino, garnkami, talerzami, ozdobami. Dalszy przejazd z obiadokolacją na trasie. Wieczorem dotrzemy do Achalciche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetii. Dla chętnych wieczorny spacer po gruzińsko-tureckiej twierdzy Rabati (XII w.; wejście na dziedziniec jest bezpłatne). Nocleg.

8. dzień – czwartek 25.09.2025 (trasa ok. 350 km)
Po śniadaniu wyprawa do skalnego miasta Wardzia (XII-XIII w.), ewenementu średniowiecznego budownictwa jaskiniowego. Po zdobyciu Wardzi przerwa kawowa i powrót do Tbilisi. Jeżeli wystarczy czasu, po drodze zobaczymy twierdzę Chertwisi (zwiedzanie dla chętnych, bilet ok. 10 GEL). Po przyjeździe do Tbilisi uroczysta pożegnalna supra w restauracji z pysznościami gruzińskiego stołu, winem, toastami tamady, pokazem tańców i muzyki. Nocleg w hotelu.

9. dzień – piątek 26.09.2025 (dystans: 15 km)
Śniadanie (suchy prowiant). O godz. 1.00 w nocy transfer na lotnisko i wylot do Warszawy ( 4: 10 ). Transfer do Grudziądza.

CENA : ( 2700 ZŁ I 950 USD )

WPŁATY:

  • 1 rata: 1500 zł/os. do dnia 21.12.2024r.
  • 2 rata: 1200 zł/os. do dnia 15.01.2025 r.

Pozostała kwota w USD do dnia 15.08.2025 r.

W CENIE:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT),
  • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
  • transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
  • transfer Grudziądz – Warszawa – Grudziądz,
  • transfery samochodami terenowymi do monastyru z widokiem na Kazbegi,
  • noclegi w hotelach 4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
  • dodatkowe noclegi ( krótkie ) – w noc przylotu i wylotu,
  • wyżywienie (śniadania i BARDZO obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem),
  • supra – gruzińska biesiada z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
  • pokaz folklorystyczny gruzińskich tańców i muzyki na żywo,
  • plażowanie w Batumi nad Morzem Czarnym,
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

NIEUJĘTE W CENIE:

  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
  • lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • zwyczajowe napiwki (ok. 10 USD),
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.

ZAPRASZAM
ks. proboszcz Grzegorz Pszeniczny

ZAPISY
Kancelaria – tel. 56 46 585 18