Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego zaprasza w dniu 21 maja 2022 r. na pielgrzymkę „Śladami błogosławionej Juty i błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bielczyn i Chełmży. Będzie to kolejny wyjazd studyjny w ramach prowadzonych przez ks. prof. Mirosława Mroza spotkań Kręgu Biblijnego.
Konkatedra p.w. Świętej Trójcy w Chełmży

Błogosławiona Juta i błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski to „kwiaty Jezusowych błogosławieństw”, które wyrosły na naszej ziemi.

Życie i posługa błogosławionej Juty streszcza się w słowach „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Jakże intensywne musiało być jej świadectwo wiary, jeżeli pamięć o niej przetrwała prawie osiemset lat. Żyła w pustelni w Bielczynach opodal Chełmży, opiekując się trędowatymi i chorymi, służąc swoją modlitwą i radami. Codziennie udawała się do Chełmży, gdzie budowano pierwszą katedrę naszej diecezji (dziś konkatedra diecezji toruńskiej).

Wzorem służby i pomocy drugim, spełniania dzieł dobroczynności miłosiernej jest dzisiaj także błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski, męczennik z Dachau, a pochodzący z Chełmży. Jego oddanie jest natchnieniem dla wielu młodych, w tym dla harcerzy polskich, których jest patronem. Mocą łaski inspiruje tych, którzy pragną wziąć na siebie „brzemię brata” (por. Ga 6, 2) oraz podążać drogą wolontariatu.

PROGRAM PIELGRZYMKI:
08:45 – wyjazd po Mszy św. z placu przy kościele.
10:00 – przyjazd do Bielczyn, zwiedzanie pustelni błogosławionej Juty nad Jeziorem Bielczyńskim, modlitwa w kaplicy – miejscu chwalebnej śmierci błogosławionej Juty.

11:00 – przejazd do Chełmży, zwiedzanie konkatedry p.w. Św. Trójcy, modlitwa przy ołtarzu błogosławionej Juty z obrazem ukazującym jej mistyczny pocałunek Serca Jezusowego, wspólne odmówienie Różańca Świętego, zatrzymanie się przy pamiątkach po błogosławionym Stefanie Wincentym Frelichowskim, wysłuchanie homilii beatyfikacyjnej Jana Pawła II.
13:00 – wspólna kawa (przy przystani z widokiem na Jezioro Chełmżyńskie).
14:00 – wspólny spacer po Chełmży, nawiedzenie gotyckiego kościoła św. Mikołaja, zatrzymanie się przy domu narodzin błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego.
15:00 – powrót do Grudziądza z placu przed konkatedrą Św. Trójcy.

Informacje i zgłoszenia: p. Ania – koordynatorka wyjazdu – tel. 796 843 300.